Regióny Košice

Chcete nájomný byt v Košickej Polianke? Radšej sa poponáhľajte

Ilustračná foto. Zdroj: TASR / Roman Hanc

KOŠICKÁ POLIANKA – Obec Košická Polianka pokračuje vo výstavbe bytového domu, v týchto dňoch ho zatepľujú. Dokopy 16 nájomných bytov by malo byť k dispozícii do konca roka. Povedala to starostka Marta Petrilová s tým, že už teraz záujem žiadateľov prevýšil počet bytov.

 

Výstavbou vznikne 13 trojizbových, dva dvojizbové a jeden jednoizbový nájomný byt. „Mladé rodiny nebudú musieť utekať, ale môžu zostať v obci, aby sa ďalej rozvíjala,“ povedal s tým, že ide o tzv. štartovacie byty. Uchádzať sa o ne však môžu aj dôchodcovia, respektíve všetci obyvatelia, nielen z danej obce, ktorí spĺňajú podmienky v zmysle prijatého všeobecne záväzného nariadenia.

Doposiaľ evidujú 25 žiadateľov o pridelenie bytu, žiadosti možno predkladať do konca septembra. Kritériami sú okrem iného príjem vo výške 1,2- až trojnásobku životného minima. Záujemcovia tiež nemôžu vlastniť inú nehnuteľnosť, no netýka sa to podielového vlastníctva nadobudnutého dedením.

O nájomné byty v Košickej Polianke, ktorá je od Košíc vzdialená približne osem kilometrov, majú záujem aj obyvatelia okolitých obcí. „Prijali sme všeobecne záväzné nariadenie, a to, že naši občania budú ako žiadatelia uprednostnení. Vzťahuje sa to aj na rodákov, teda tých, ktorí tu majú rodičov, odišli za štúdiom či za prácou, chcú sa vrátiť späť a žiť v tejto obci,“ dodala s tým, že výškou nájmu bude splátka úveru zo Štátneho fondu rozvoja bývania.

Už na jeseň

S výstavbou bytového domu začali vlani v auguste, kolaudovať by ho mali na jeseň. Bytový dom by mal stáť 931 000 eur, pričom úver zo Štátneho fondu rozvoja bývania na jeho výstavbu predstavuje 652 190 eur. Ďalšiu časť tvorí dotácia z ministerstva dopravy a výstavby vo výške 279 510 eur. „K samotnému bytovému domu patrí aj technická vybavenosť ako napojenie na vodovod, žumpa, prístupová cesta s chodníkom a parkovisko, čo je dotované v sume 27 770 z rezortu dopravy, úver zo ŠFRB na technickú vybavenosť predstavuje 24 000 eur,“ spresnila starostka s tým, že obec financuje projekt sumou zhruba 28 000 eur. „Ide o veľmi zaujímavú investíciu, aj keď je okolo toho veľa práce. Obec zaplatila aj projektovú dokumentáciu a musí platiť aj stavebný dozor, ale stojí to za to,“ doplnila Petrilová.

V Košickej Polianke sú doposiaľ štyri bytové domy, sú v súkromných rukách. Obecnú bytovku sa rozhodli postaviť za kultúrnym domom, kde boli predtým umiestnené veľkokapacitné kontajnery aj kompostovisko. Či sa s v budúcnosti pustia do výstavby ďalších nájomných bytov, bude podľa starostky závisieť od záujmu ľudí, ako aj od možností ich umiestnenia, respektíve pozemkov.