Regióny Košice

Arcidiecézna charita Košice pripravila pre ľudí bez domova veľkonočné posedenie

Ilustračná foto. Zdroj: pixabay

KOŠICE – Na veľkonočnom posedení v Charitnom dome sv. Alžbety na Bosákovej ulici v Košiciach sa v utorok zúčastnilo takmer 100 ľudí bez vlastného prístrešia. Arcidiecézna charita Košice (ACHK) pri tejto príležitosti upozornila aj na potrebu nových priestorov pre útulok a nocľaháreň v meste. Informovala o tom Silvia Hrabčáková.

 

Posedenie so svätou omšou a tradičnými veľkonočnými jedlami sa za účasti verejnosti konalo po dvojročnej prestávke. Obnovenie tradície vyzdvihla aj Mária, ktorá v charitnom dome žije necelé tri roky. „Tešíme sa dnešnému pohosteniu, pretože posledné roky sme pre pandémiu oslávili sviatky len na izbách. Teraz sme si všetci sadli za veľký stôl a spoločne sa najedli,“ povedala. Okrem 82 obyvateľov charitného domu sa na posedení zúčastnili aj ľudia z nocľahárne na Fialkovej ulici. Ako prejav solidarity ich obslúžili pozvaní hostia.

Svätú omšu celebroval košický arcibiskup-metropolita Bernard Bober, ktorý vo svojom príhovore pre obyvateľov charitného domu zdôraznil vzájomnú pomoc a podporu, ktorú v zariadení nachádzajú.

Riaditeľ ACHK Cyril Korpesio pripomenul, že charitný dom je celoročne naplnený, aj preto zdôraznil potrebu vzniku nových kapacít pre ľudí bez domova. Podľa ACHK sa v uplynulom období pripravovala štúdia na výstavbu nového útulku. Korpesio verí, že nový útulok a nocľaháreň sa čoskoro stane realitou. „Tento rok je už 17. ročníkom, čo sa stretávame v priestoroch Charitného domu sv. Alžbety. Vidíme a vnímame obrovskú potrebu nových a lepších priestorov pre ľudí bez vlastného domova, v ktorých by sme ešte lepšie a kvalitnejšie dokázali slúžiť druhým,“ dodal.