Agrorezort poskytne poľovníkom stovky chladiacich boxov na diviaky. Stáť budú milióny

SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. je najväčší poskytovateľ komplexných informačných služieb na Slovensku. Je moderným informačným médiom založeným na báze nezávislej tlačovej agentúry.

KOŠICE – Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR poskytne v súvislosti s rastúcim počtom prípadov afrického moru ošípaných (AMO) poľovníkom v nárazníkových zónach spolu 595 chladiacich zariadení. Nárazníkovou zónou je štátna hranica Slovenska s Maďarskom, Ukrajinou a Poľskom. Cena jedného chladiaceho zariadenia sa pohybuje okolo 5 500 eur. Na brífingu v obci Zatín v okrese Trebišov o tom informovali generálny tajomník služobného úradu Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Jaroslav Regec, ústredný riaditeľ veterinárnej a potravinovej správy Jozef Bíreš a prezident Slovenskej poľovníckej komory Tibor Lebocký.

 

V predchádzajúcich dňoch sa začali prvé dodávky chladiacich zariadení, týždenne by ich mali dodať 30 až 36 s tým, že by mali byť všetky dodané do polovice januára.

„K dnešnému dňu máme 13 prípadov afrického moru ošípaných v domácich chovoch a päť nájdených diviakov s týmto ochorením, pričom troch diviakov ulovili a dvoch našli uhynutých,“ uviedol Regec. Ako ďalej dodal, Ústredná veterinárna štátna správa prijala opatrenia proti šíreniu nákazy a nariadila poľovníkom intenzívny lov diviačej zvery. Toto nariadenie je platné pre všetky poľovné revíry.

Dôkladné vyšetrenie zvierat

„Tieto boxy vnímame ako jeden z prvkov, ktoré by mali prispieť k zníženiu rozširovania choroby,“ uviedol Bíreš. Ako ďalej informoval, po ulovení by mala byť diviačia zver uskladnená v týchto zariadeniach, po dobu vyšetrenia vzorky a až potom sa s nimi následne môže manipulovať. „Dnes ešte porážajú ošípané v dvoch dedinách, všetky usmrtené zvieratá vyšetrujeme a budeme vidieť, či sa ta nákaza rozširuje u chovateľov domácich ošípaných,“ dodal.

„Slovenská poľovnícka komora vníma dodávku týchto boxov ako veľmi významnú pomoc štátu užívateľom poľovných revírov k tomu, aby sme dokázali prísne nariadenia, ktoré boli vydané hlavným veterinárnym lekárom v súvislosti so zastavením šírenia AMO, v praxi naplniť,“ uviedol Lebocký.

Od nedele do stredy navštívia postihnutú oblasť experti z Európskej komisie, ktorí sa stretnú so zástupcami ministerstva a veterinárnej a potravinovej správy a budú diskutovať o ďalšom postupe.

Viac o téme: africký mor ošípaných, agrorezort, chladiace boxy, diviaci, domáce chovy, Európska komisia, Jozef Bíreš, ministerstvo pôdohospodárstva, ošípané, poľovníci, Štátna veterinárna a potravinová správa štátni veterinári

Súvisiace články