Africký mor ošípaných potvrdili aj v chove v obci Zemplínsky Klečenov

ZEMPLÍNSKY KLEČENOV – Prípad afrického moru ošípaných (AMO) potvrdili najnovšie v chove domácich ošípaných v obci Zemplínsky Klečenov v okrese Trebišov. Ide už o deviate ohnisko nákazy AMO u domácich ošípaných v tomto roku na Slovensku. Informovala o tom v stredu Štátna veterinárna a potravinová správa (ŠVPS) SR.

 

„Ohnisko nákazy je na farme súkromne hospodáriaceho roľníka v obci Zemplínsky Klečenov, časť Úpor. V ohnisku nákazy sa momentálne nachádza 22 ošípaných, z toho tri prasnice a jeden kanec. Všetky ošípané budú v najbližšom čase usmrtené,“ oznámila ŠVPS SR na svojej webstránke. Národné referenčné laboratórium vo Zvolene potvrdilo výskyt nákazy v utorok (25. 8.).

Aktualizované trojkilometrové pásmo ochrany a desaťkilometrové pásmo pozorovania okolo ohniska je stanovené v zmysle platnej európskej a slovenskej legislatívy. Príslušné opatrenia na zabránenie šíreniu nákazy vydáva príslušná regionálna veterinárna a potravinová správa. AMO, ktorý zabíja domáce a divé ošípané, na Slovensku prvýkrát potvrdili 25. júla 2019 v domácom chove v obci Strážne v okrese Trebišov. Dosiaľ nákazu zaznamenali v šiestich okresoch – Trebišov, Michalovce, Košice-okolie, Košice-mesto, Rožňava a Rimavská Sobota. Na Slovensku zaznamenali už spolu zhruba 250 prípadov AMO u diviačej zveri a 20 ohnísk u ošípaných.

Viac o téme: africký mor, AMO, domáci chov, farma, ošípané, Zemplínsky Klečenov

Súvisiace články